Trombosit Eksikliği Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Trombosit Eksikliği Belirtileri ve Tedavisi

Trombosit eksikliği, tıbbi adı trombositopeni olan trombosit eksikliği nedenleri arasında dalağın normal fonksiyonlarını yerine getirmemesi, kemik iliği hastalıkları, kana bağlı bağışıklık sistemi hastalıkları, aşırı ve düzenli olarak çok fazla alkol tüketimi, çeşitli ilaçlar ve bakteriler sayılabilir. Trombosit eksikliği belirtileri arasında ise idrarda kan, kanamalar, küçük darbelerde bile fazla morarma, kanamanın uzun sürmesi ve burun kanaması ilk sıralarda gelmektedir.

Kanın pıhtılaşmasından sorumlu olan trombosit eksikliği genellikle yaraların kanamasının olması gerekenden daha fazla olması ve pıhtılaşmanın gecikmesine neden olur. Kan kaybı uzun süre devam edebilir. Bağışıklık sistemini etkileyen hastalıklar, ilik hastalıkları, dalağın büyümesi, gebelik dönemi ya da aşırı alkol tüketimi nedeniyle oraya çıkabilen trombosit eksikliği tedavisi için istirahat, kan nakli ya da bazı ilaçlar kullanılabilir. Yapılan testlerde her miktolitre kanda 150-350 bin arası trombosit düzeyi normal sayılır. 150 binden az olan ölçümler trombosit eksikliğine işaret eder. 20 binden az çıkan ölçümler ise ciddi rahatsızlık olarak kabul edilir.

Dalağın çeşitli hastalıklara bağlı olarak büyümesi trombosit eksikliği nedenleri arasında yer almaktadır. Kemik iliklerinde üretilen trombositler, ilikleri etkileyen hastalıklarda (HIV ya da lösemi) üretilemez ya da üretimi yavaşlar. Gebelik döneminde trombosit seviyeleri çok düşük çıkabilir. Ayrıca çok fazla alkol tüketimi trombosit üretimini etkilemektedir.

Doktorunuz fiziksel muayene sonrasında trombosit eksikliğinden şüphe ediyorsa tam kan sayımı isteyebilir. Kan sayımında kırmızı kan hücresi, beyaz kan hücresi, trombosit ve plazma değerlerine bakılır.

Trombosit eksikliği tedavisi; eğer trombosit değerleriniz normal aralığın çok altında değilse tedaviye gerek duyulmayabilir. Eğer trombosit değerleri 30-20 bin altındaysa trombositopeni teşhisi konulur ve tedavi süreci başlatılır. İlk olarak trombosit eksikliğine neden olan altta yatan hastalık araştırılır ve onun tedavisi başlatılır.

Trombosit eksiklği teşhisi (Trombositopeni) konulduğunda ilk olarak yatak istirahati verilebilir. Yaralanmalara karşı hastanın kendini koruması için çok önemlidir, çünkü pıhtılaşma gecikeceği için beklenenden fazla kan kaybı yaşanabilir. Bu durum iç ve dış kanamalar içinde aynı şekilde geçerlidir. Trombosit seviyesi yükseldiğinde tekrar eski aktivitelere ve günlük yaşama dönülebilir. Yatak istirahatine ek olarak kan naklide yapılabilir.

Trombosit eksikliğinden korunma

Trombositopeni teşhisi konulduktan sonra hastanın yapması gereken bazı kurallar bulunmaktadır. Kanamaya yol açabilecek aktiviteler azaltılır veya tamamen bırakılır. (Örneğin bazı riskli spor aktiviteleri) Alkol kullanımı zaten düşük olan trombosit seviyesini daha da aşağı çekeceği için tamamen bırakılmalıdır. Aspirin gibi kanı sulandıran bazı ağrı kesiciler ve diğer ilaçlar kullanılmamalı ya da doktor kontrolünde kullanılmalıdır. Aspirin ve ibuprofenin aynı zamanda kan inceltici özelliği olduğu için yaralanmalarda çok fazla kan kaybı yaşanmasına neden olabilir.

Trombosit Eksikliği Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni